Czy Europa zmieniła migrację, czy migracja zmieniła Europę?

W projekcie biorą udział 3 szkoły:

Aby odpowiedzieć na pytanie „Czy Europa zmieniła migrację, czy migracja zmieniła Europę?”
każda ze szkół pracuje nad kwestiami narodowymi, związanymi z zagadnieniem, jak zjednoczenie Europy zmieniło migrację. Uczniowie pracują na dwóch płaszczyznach: empirycznej i kreatywnej. W części empirycznej każda ze szkół prowadzi badania, wywiady z ekspertami, analizę statystyk i współpracuje z władzami lokalnymi i prasą. Rezultaty tych badań są przedstawiane na stronie internetowej projektu [ZOBACZ] i dostępne w formie publikacji.
Część kreatywna oparta jest na przeprowadzonych badaniach i ma na celu stworzenie filmu- scenariusz tego filmu jest pracą uczniów ze wszystkich krajów i stanowi mieszankę fikcji i filmu dokumentalnego. Uczniowie naszej szkoły skupili się nad „nielegalna emigracją” (np. ucieczki z kraju) i wszystkimi aspektami tego zjawiska przed rokiem 1989. Porównali tę sytuację z nowymi formami emigracji, które umożliwiło zjednoczenie Europy, szczególnie skupiając uwagę na zagadnieniu Eurosierot. Pierwszym krokiem było przygotowanie prezentacji dotyczącej naszego miasta, regionu i szkoły, która została przedstawiona na pierwszym spotkaniu w Sindelfingen w listopadzie 2011 roku. Nasi uczniowie współpracują z uczniami z Niemiec i Hiszpanii za pośrednictwem Internetu – wspólny blog oraz na spotkaniach roboczych w Niemczech (listopad 2011), Polsce (maj 2012), Hiszpanii (listopad 2012) i Niemcy ( luty 2013) i Hiszpania (maj 2013). Wszystkie te wyjazdy i materiały potrzebne do projektu opłacone są z funduszy europejskich projektu fundacji Comenius.

Cele projektu:
(metodyczne)

(tematyczne)

(osobiste)

(językowe)„ O warsztatach”

W listopadzie 2011 roku delegacja z naszej szkoły w ramach projektu Comenius odwiedziła Pfarrwiesen-Gymnasium w mieście Sindelfingen w Niemczech. W trakcie kilku dni spędzonych w niemieckiej szkole uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w interesujących warsztatach poświęconych zagadnieniom związanym z migracjami w Europie. Omawiali przyczyny migracji ludności i jaki wpływ ma na nią zmieniająca się sytuacja ekonomiczna, społeczna i polityczna w poszczególnych krajach. Po zajęciach zwiedzili kilka ciekawych miejsc, między innymi stare miasto w Sindelfingen oraz Stuttgart - stolicę i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Czas wolny spędzili na kręgielni i w klubie młodzieżowym wraz z rówieśnikami z Niemiec i Hiszpanii.Warsztaty projektowe „Czy migracje zmieniły Europę, czy Europa zmieniła migracje " pod patronatem fundacji Comenius odbywały się w naszej szkole od 8 maja 2012 i trwały przez 5 dni. Tematem przewodnim zajęć był wpływ zmian społeczno-gospodarczych w Europie na migracje w obrębie Unii Europejskiej. Polscy uczniowie zaprezentowali prezentacje na temat migracji Polaków przed i po roku 1989, omówili przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce po upadku komunizmu oraz przedstawili opracowania statystyczne dotyczące Eurosierot w naszym regionie i w naszej szkole. Ponad to w czasie trwania projektu uczniowie z Niemiec i Hiszpanii mieli okazję zwiedzić nasze miasto: Podziemia Kredowe , Kościół Rozesłania Apostołów czy Bazylikę Najświętszej Maryi Panny, zorganizowaliśmy im tez wycieczkę do Lublina, gdzie zwiedzili Starówkę i Majdanek oraz wycieczkę do Lwowa.26 września po raz kolejny o 5 rano wyjechaliśmy na lotnisko. Tym razem do Warszawy. Po lekkim opóźnieniu i 4godzinnym locie wylądowaliśmy na lotnisku Madryt - Barajas. Już pierwszego dnia spotkaliśmy się z odmienną kulturą naszych rówieśników. Podczas pobytu w Pozuelo uczestniczyliśmy w warsztatach między innymi z zakresu filmu, prezentowaliśmy nasz narodowy taniec - polonez, poznaliśmy odmienną strukturę hiszpańskiej szkoły. Ostatniego dnia wspólnie zwiedzaliśmy Madryt i bawiliśmy się na "międzynarodowej kolacji" wraz z uczniami z Hiszpanii i Niemiec. Z pewnością miło nam będzie wspominać ten wyjazd, mamy nadzieje że nasza praca będzie widoczna w kończącym projekt filmie.Uczniowie pełni wrażeń po pobycie w Madrycie i Pozuelo wyczekują już ze zniecierpliwieniem kolejnych spotkań z uczniami niemieckiej i hiszpańskiej szkoły, które odbędą się w 2013 roku w Niemczech i Hiszpanii. Tam uczniowie będą pracować nad ostatnimi poprawkami do powstającego krótkometrażowego filmu dotyczącego problemu migracji. Jak zawsze, czekają na nich również liczne atrakcje organizowane przez przyjaciół z Niemiec i Hiszpanii, które zacieśniają więzi pomiędzy rówieśnikami i dostarczają im niezapomnianych przeżyć. 27. 02. 2013 - wyjazd do Niemiec, warsztaty w Pfarrwiesen-Gymnasium w Sindelfingen 05. 06. 2013 – wyjazd do Hiszpanii, warsztaty w Real Escuelas Pías de San Fernando w Pozuelo.