Poradnik Maturzysty


Jak przygotowywać się do matury

 1. Zadbaj o to, by rozpoczynać naukę po odpoczynku, gdy jesteś w pogodnym nastroju
 2. Stwórz sobie wygodne miejsce pracy, ułatwiające skupienie:
  • pozycja ciała podczas nauki powinna być wygodna, ale również sprzyjająca skupieniu, czyli siedząca - zadbaj więc o wygodne krzesło oraz biurko lub stół z szerokim blatem dostosowane do Twojego wzrostu; jeśli wybierasz pozycję siedzącą na łóżku, pamiętaj by siedzieć prosto, plecy powinny być oparte stabilnie, nogi wyprostowane (pozycja półleżąca lub leżąca działają relaksująco, osłabiają koncentrację)
  • ważne jest, abyś wszystkie potrzebne pomoce (słowniki, podręczniki, zeszyty, mapy, kalkulatory, zakreślacze...) miał w zasięgu ręki
  • zwróć uwagę na właściwe oświetlenie (z lewej strony dla osób praworęcznych, z prawej strony dla leworęcznych lub centralne z przodu), dobrze by było, gdybyś na wyciągniecie ręki mógł sobie regulować ostrość światła (pamiętaj - światło zbyt ostre męczy, z kolei nastrojowe sprzyja rozmarzeniu, a nie skupianiu uwagi)
  • zadbaj o to, by nic Cię nie rozpraszało, czyli pochowaj wszystkie zdjęcia z imprez i wyjazdów, wyłącz komputer i telefon komórkowy (np. na 2 godziny)
  • nie siadaj naprzeciwko okna ani drzwi - gdy nie chce się uczyć najnudniejszy widok za oknem będzie ciekawszy od książki, a wpatrywanie się z nadzieją w drzwi - że ktoś je otworzy i wejdzie, by pogadać - rozprasza uwagę
 3. Styl uczenia się dostosuj do Twojego stylu percepcyjnego:
  • jeśli jesteś wzrokowcem - dużo czytaj, zapisuj, zakreślaj, rysuj, różnorodnie oznaczaj, rozwieszaj informacje tam, gdzie często pada Twój wzrok, przywołuj obrazy, napisy w pamięci
  • jeśli jesteś słuchowcem - czytaj i powtarzaj na głos, możesz nagrywać swoje powtórki, a następnie je odsłuchiwać, ucz się z podkładem muzycznym (pamiętaj, by muzyka była pogodna, ale nie skoczna, utrzymana w jednym rytmie)
  • jeśli jesteś ruchowcem - zmieniaj często pozycję ciała podczas nauki, wystukuj sobie rytm nauki (palcami, długopisem, nogami...), kręć się na obrotowym krześle, żuj gumę, możesz chodzić podczas powtórek i powtarzać na spacerze
 4. Jak się uczyć?
  • powtarzaj informacje działami, epokami, blokami tematycznymi
  • przede wszystkim naukę zaczynaj od odtwarzania - najpierw powtórz wszystko, co pamiętasz bez wspierania się zapiskami, gdy już będziesz mieć jasny obraz ile i o czym pamiętasz, przejdź do przeglądu tematu z podręcznika lub notatek
  • przegląd można porównać do obrazu z lotu ptaka - oznacza on znalezienie punktów odniesienia, czyli informacji ogólnych, teraz właśnie przeglądasz temat, śródtytuły, hasła wypunktowane pojęcia, wzory, obrazy, mapy ryciny...; ten etap nie powinien zająć więcej niż 10-20 min.
  • dopiero teraz możesz przejść do lektury, czyli czytania tematu z podręcznika lub notatek, skoncentruj się na tym by uzupełnić luki w wiedzy, czyli odnaleźć te informacje, o których nie pamiętałeś podczas przypominania oraz sprawdzić u źródła, czy wiadomości zapisane w Twojej pamięci są merytorycznie poprawne (pamięć ludzka potrafi płatać figle!)
  • po lekturze powtórz zgodnie z Twoim stylem percepcyjnym (na głos, w pamięci, zrób notatkę, albo wykonaj rysunek...), następnie zajrzyj jeszcze raz do tekstu
  • wróć do tego działu za 2-3 dni - pamiętając o tym, by zaczynać naukę od odtwarzania; każda następna powtórka trwa coraz krócej.
 5. Sporządź plan. Dobra organizacja ułatwia realizację zadania. Również w ten sposób zawsze widzisz co jeszcze zostało do zrobienia, a odznaczając wykonane punkty nagradzasz siebie.
  Z dobrą organizacją czasu jest jak z dzbankiem i wsypaniem do niego kamieni, piasku, żwiru i wody. Gdy na początek wsypiesz piasek i żwir, kamienie się nie zmieszczą. Natomiast gdy zaczniesz od wkładania kamieni, potem coraz mniejszych kamyków, żwiru, piasku i na koniec wody - wszystko się ładnie ułoży.
 6. Rób przerwy, by zrelaksować umysł. To pozwoli mu na zaabsorbowanie wiedzy (nieświadoma praca umysłu, inkubacja). Przeznacz 5-15 min. na odpoczynek po każdej sesji nauki (optymalny czas nauki wg różnych źródeł to 35 min., niektórzy jak Paul Mc Keena zalecają nawet 18 min., inni 60 min.). Im krótszy czas nauki tym krótsza przerwa. Mniejsze przerwy możesz wykorzystać na ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, przewietrzenia pokoju lub zabawę z psem. Co 90 minut zaleca się zrobienie dłuższej, 20 minutowej przerwy. Jest ona doskonała na spacer, krótką drzemkę, posiłek lub rozmowę z bliską osobą.
 7. Ustal cel i myśl pozytywnie. W. Clement Stone powiedział kiedyś "Cokolwiek umysł człowieka może wymyślić, jest w stanie to osiągnąć". Osiąganie celów jest zdumiewającym fenomenem, który pozwala spełniać nawet największe marzenia. Uwierz w Swoje siły i możliwości .
 8. Odpoczywaj i relaksuj się na łonie przyrody. Uprawiaj sport. To najlepsze sposoby na redukcję napięcia. Spędzaj dużo czasu z bliskimi, opowiadaj im o swoich przeżyciach, potrzebach, marzeniach.


Dzień matury


 1. Wieczorem przed maturą nie ucz się. Zrób sobie nagrodę za dotychczasową pracę i weź wolne - idź na spacer, spotkaj się z przyjaciółmi, obejrzyj swoją ulubioną komedię...
 2. Uduś stres poduszką. Połóż się spać na min. 8 godzin.
 3. Rano weź prysznic i użyj antyperspirant, żebyś czuł się pewnie i świeżo.
 4. Wciągnij zdrowe, ale lekkie śniadanie. Tuż przed egzaminem schrup batonik lub cukierka dostarczy on kalorii niezbędnych dla Twojego mózgu.
 5. Jeśli czujesz się bardzo pobudzony łyknij sobie szklankę ciepłego mleka.
 6. Matura to kolejny pretekst, żeby super wyglądać. Dobry wygląd poprawia samopoczucie, dlatego zrób makijaż i fryzurę. Ubrania i buty przygotuj poprzedniego dnia. Nie zakładaj zupełnie nowych butów. Załóż ciuch elegancki, ale wykonany z naturalnego przewiewnego materiału, w którym dobrze się czujesz. Miej swój styl! Kiedy będziesz gotowa/gotowy stań przed lustrem i powiedz sobie: jest super!
 7. Jedź bez stresu na maturę - wyjdź z domu z zapasem czasu, choć unikaj zbyt długiego czekania na egzamin. Dzisiaj wysiądź z autobusu przystanek wcześniej niż zwykle lub przyjdź do szkoły na piechotę, to dotleni Twój mózg i poprawi koncentrację. Nie prowadź samochodu.
 8. Nie myśl o tym, czego nie zdążyłeś się nauczyć. Pielęgnuj to co umiesz - tego jest na pewno więcej.
 9. Nie pozwól, by stres Cię sparaliżował. Pamiętaj, że odpowiednio kontrolowany może być mobilizujący, konstruktywny i pomóc Ci wejść na "najwyższe obroty".
 10. Jeden duży stres to wystarczająco dużo. W dniu matury masz prawo zapomnieć o wszystkich innych kłopotach.
 11. Pogadaj ze znajomymi, którzy są już po maturze. Poszukaj ich rad. Uwierz im!
 12. Tak naprawdę, to przecież wiesz, że życie bez stresu byłoby nudne, pozbawione adrenaliny i dreszczyku emocji.
 13. Gdy myślisz o egzaminie wyobrażaj sobie sytuację sukcesu, czyli jak śmiało i pewnie odpowiadasz na pytania. Zabronione jest czarne wizjonerstwo, czyli tworzenie w myślach obrazów porażki.
 14. Pomyśl jednak o tym, jaki będziesz miał luz, kiedy już wszystko zdasz. Wakacje, wyjazdy, zabawa i dużo wolnego czasu. Pomyśl o tych wszystkich imprezach, które czekają Cię po zdanej maturze!
 15. Daj koleżance/koledze "kopniaka na szczęście", ale i Ty nie zapomnij "nastawić pupy" przed wejściem na salę.
 16. Jak zdawać egzamin maturalny?
  • czytaj uważnie pytania, bez zaglądania do wariantów odpowiedzi; gdy już wszystko wyszperasz z pamięci, dopiero wtedy szukaj właściwej odpowiedzi, której jesteś pewna/pewien
  • jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie nie trać czasu, idź dalej, wrócisz po rozwiązaniu wszystkich zadań
  • gdy rozwiążesz zadania zrób sobie chwilę odpoczynku (2-3min.), po czym sprawdź dokładnie czy nie ma błędów i z uwagą nanieś odpowiedzi do karty odpowiedzi
  • nie spiesz się z oddawaniem testu, to czas dla Ciebie
 17. Ostatnie przykazanie: zapamiętaj! Tradycją Czarniecczyków jest powodzenie na maturze :)

Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia
Aleksandra Czuwara
opracowała: Aleksandra Czuwara, pedagog
konsultacja: Joanna Nowakowska, psycholog